+48 576 367 605
Kom.
Ksawerów Nowy 8 26-804, Stromiec

Blog

Kolejny przepis z kuchni Tomka kucharza, z którym miałem okazję pływać. Tomek jest mistrzem w łączeniu potraw, pochodzi z Kaszub, więc wszelkiego rodzaju mięsa szmurowane, czyli gotowane to poezja.

I nie inaczej jest z bigosem. 

1 golonka, 1.5 kg łopatki, 0,5 kg boczku świeżego, 0,5 kg cienkiej słoniny, 0,5 chudej wołowiny, zamrożone grzyby grubo krojone, cebula 4 główki, główka czosnku, liść laurowy, ziele, opakowanie papryki wędzonej, ostra papryki chili (według uznania), kminek i majeranek. Mięso kroimy w grubą kostkę, słoninę w cienkie paski, z których robimy ślimaka i tak smażymy, aż będzie chrupiący z wierzchu. Na koniec grzyby. Worek zamrożonych grzybów wkładamy na chwilę do gorącej wody, jak grzyby puszczą, to wodę z worka wlewamy do bigosu, a grzyby z cebulą na patelnie (olej z winogron)

Na wytopionym smalcu podsmażamy lekko rozgnieciony czosnek i smażymy osobno pokrojone mięsa. W dużym garnku, na niewielkiej ilości oliwy z pestek winogron, podsmażamy odsączony 1 kg kiszonej kapusty z przyprawami. Kminek dajemy dwa razy, raz do kiszonej kapusty, a później do świeżej, dodajemy kolejno podsmażane mięsa. 

W piekarniku pieczemy golonkę, podlewając ją często w trakcie pieczenia 220% dwie grzałki, naczynie odkryte, aż będzie lekko przypalona skóra. Dodajemy posiekaną świeżą kapustę, wkładamy golonkę, wlewamy na skórę 50 ml spirytusu i przykrywamy bigosem.

Płyta na dwójkę i niech pyrka, aż będzie gotowy. 

Bigos chłodzimy i zamrażamy, podajemy podsmażony na patelni.

Na Sylwestra jak znalazł, dobry podkład. Na drugi dzień, na poprawiny z rana ze świeżym chlebem, jeszcze lepszy.  

Komentarze obsługiwane przez CComment

logo.png

Aleksandryn

Ksawerów Nowy 8
26-804, Stromiec
aleksandryn8@gmail.com

© Copyright 2022 Aleksandryn.