+48 576 367 605
Kom.
Ksawerów Nowy 8 26-804, Stromiec

Blog

Pierwsze warsztaty kuchni wegetariańskiej za nami. I nie myślcie, że jesteśmy tacy cool, trendy i glamur, my kochamy historię. Stąd wracamy do starych polskich tradycji kuchni jarskiej. Dieta jarska, jeszcze przed odkryciem witamin (a witamina to termin wprowadzony przez polskiego naukowca Kazimierza Funka w latach trzydziestych) propagowana była przez wychodzące od połowy XX wieku, pismo "Jarskie Życie". Można rzec, że jesteśmy wręcz konserwatystami w kuchni.

Działo się w naszej kuchni jarsko, aromatycznie i wielokulturowo. Słodkie skandynawskie cynamonki, meksykańskie salsy i zupa z ciecierzycy i fasoli z groszkiem cukrowym, pieczeń absolutnie bez mięsa z sosem kawowym, a śniadania okraszone smalcem, od którego nie wije się nasz wątroba, bo z tofu i jajecznica bez jajek. Oczywiście nie można zapomnieć o zupie kremie z buraków zapiekanych z gruszkami i świetnych ślimaczkach naleśnikach chińskich. A ponieważ zima za oknem, to raczyliśmy się tez polskimi kiszonkami. Nie ma to jak wspólnie gotować przy dźwiękach dobrej muzyki i niekończących się rozmowach o książkach, filmach, sztuce. .... I jeszcze jedno kuchnia łagodzi obyczaje......okazuje się, że wspólnie pichcąc niecodzienne smaki, można dyskutować o wszystkim.

Oczywiście kiedyś, w jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości zamieścimy na blogu przepisy. Odwiedzajcie nas, wirtualnie i realnie.

Luty w Aleksandrynie to najwyraźniej czas spotkań nie tylko dla relaksu. Po kulinarnych było coś dla ducha, czyli spotkanie stoików i warsztaty filozoficzne. To prawdziwa uczta umysłowa kiedy gotując obiad lub kolację, można posłuchać (a czasami nawet dorzucić jakąś myśl od siebie) o mizernych demonach, czyli oswajaniu zła lub archaniołach i robalach.

Oczywiście nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie rozpraszali naszych gości smakołykami podczas sokratejskich debat lub przypominali, że o ciało też należ zadbać, dając mu chwile relaksu w czasie masażu u Mariusza. 

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

logo.png

Aleksandryn

Ksawerów Nowy 8
26-804, Stromiec
aleksandryn8@gmail.com

© Copyright 2022 Aleksandryn.