+48 576 367 605
Kom.
Ksawerów Nowy 8 26-804, Stromiec

AKTUALNOŚCI

Negatywne emocje każdy z nas przeżywa po swojemu, natomiast konsekwencje, są takie same dla nas wszystkich. Podwyższony i utrzymujący się stres powoduje podwyższone napięcie mięśniowe, mięsień łatwo się kurczy i trudniej rozluźnia. Rośnie nadpobudliwość tkanki, niektóre mięśnie napinają się same, obniża się przepływ krwi. Trwale skurczone mięśnie stają się krótsze, przez co rośnie ich przeciążenie statyczne, a także ścięgien, więzadeł i stawów.

Skrócony i osłabiony mięsień ciągnie inne mięśnie, przez co ból możemy odczuwać w innym miejscu naszego ciała. Na przykład spięty od długotrwałego siedzenia mięsień gruszkowaty, powoduje ból taki jak przy rwie kulszowej, może ciągnąć odcinek lędźwiowy, mięśnie nóg, kolan. Wszystko zależy od tego, jak długo funkcjonujemy ze spiętymi mięśniami i jakie mamy wyrobione nawyki obronne osłabionego mięśnia.

Miejsce osłabione i bolące chronimy poprzez zmianę pozycji ciała, kontrujemy ból, obciążając nadmiernie inne mięśnie.  I im dłużej funkcjonujemy w nawyku "przytrzymywania" ciała, tym bardziej pogłębiają się nasze dolegliwości. Ból powoduje nagłe skurcze ochronne mięśni, co może być przyczyną promieniowania bólu do nogi, ręki lub innej części ciała. Mogą pojawiać się miejscowe bóle głowy: nad łukami brwiowymi, czole pod potylicą lub na czubku głowy. 

Skuteczną metodą uwalniania spiętych mięśni jest masaż punktów spustowych bólu. Punkty spustowe mogą mieć postać aktywną lub utajnioną. Aktywny boli bez dotyku, a utajniony boli wtedy, gdy zostanie uciśnięty. Proces powstawania punktów spustowych nie został do końca zbadany, wiadomo natomiast, jak powstają: długotrwałe przeciążenia w obrębie jednego mięśnia, przewlekły stres, wrodzone lub nabyte wady układu ruchowego, szkodliwe nawyki, takie jak podwijanie nóg w pozycji siedzącej, czy garbienie się.

Podczas masażu w miejscu ucisku występuje ból, który może promieniować do innego miejsca. Może mieć charakter gniotący, piekący lub generować uczucie rozlewającego się ciepła, czy mrowienia. Punkty spustowe występują najczęściej w skupiskach, aby uwolnić skutecznie spięty mięsień lub grupę mięśni, masażysta musi znaleźć punkt główny, który uwalnia poprzez odpowiednio dozowany ucisk, który powoduje, że ból znika. W zależności od ilości i wielkości spięć masaż należy rozkładać na kilka sesji tak, żeby miejsca masowane miały czas na regenerację, dzięki temu można opracować cały mięsień, przywracając mu pełną sprawność. 

 

Masaż jest żarem

Komentarze obsługiwane przez CComment

logo.png

Aleksandryn

Ksawerów Nowy 8
26-804, Stromiec
aleksandryn8@gmail.com

© Copyright 2023 Aleksandryn.